Cele part. 1

Postanowiłem podzielić się z Wami z czego się uczyłem oraz jakie mam cele na najbliższe miesiące.

Na ten moment przerobiłem:

 • Rusz Głową Java
 • Rusz Głową Android Studio
 • Tutoriale Youtube ( Derek Bananas i wiele innych )
 • Kurs z programowania z Java ( strefakursow.pl )

Co chcę przerobić w przyszłości:

 • nauka Javy EE / Spring / Hibernate
 • ciągłe szlifowanie Javy!
 • ciekawe projekty!

Z programowaniem jest tak, że materiałów jest bardzo dużo. Można by rzecz, że za dużo dla początkującego programisty. Oczywiście mowa tu o anglojęzycznej wiedzy.
Często możemy się spotkać, z wieloma pytaniami od osób, które chcą zacząć programować jaki język maja wybrać, jakie książki, kursy, poradniki, kolejne pytania o IDE i tak dalej i dalej.. Sam pamiętam, że tak miałem.. Programów jakich się nie naczytałem i edytorów do pisania w HTML.. jak by to faktycznie miało robić za nas całą robotę.
Oczywiście jest to pomocne i wskazane aby używać np. Notepad++ zamiast pisać w zwykłym notatniku ( jak to ostatnio miałem na jakiś zajęciach związanych z informatyką) gdzie większym problemem było doszukania się średnika niż pisanie samego kodu.. Postanowiłem, że będę na blogu wypisywał moje własny taski na dany miesiąc.
Dzięki temu będę miał bieżącą weryfikację oraz zbuduję, w pewnym sensie, mobilizację samego siebie a także nawyk realizacji postanowień. Oczywiście wszystko będzie dopasowane i obliczone tak abym dał radę to wykonać oraz abym sam się nie przytłoczył ilością zadań, które zaplanowałem. Bo wiadomo, że chciało by się jak najwięcej ale niestety nie da się! W pewnym momencie organizm będzie przeciążony oraz utrata motywacji może wyrządzić więcej strat niż pożytku.
Często tak mam, że potrafię przesiedzieć kilka dni po kilkanaście godzin dzień w dzień a później tak mi się odechciewa, że mam wstręt i zniechęcenie przez kolejne dni.
Uważam, że nie tędy droga i trzeba jednak rozplanować sobie naukę optymalnie aby nie było to dla nas coś co musimy robić na siłę. Bo przecież kodowanie jest fajne i łatwe tylko wtedy kiedy mamy otwarty umysł a nie odwrotnie.

Moje plany na wrzesień:

 • kontynuacja projektu Jave Maven SE oraz Jave EE
 • przerobienie kursu z SQL ( strefakursow.pl )
 • przerobienie kursu Java 2 ( strefakursow.pl )
 • opisanie i umówienie zagadnień z podstawowej wiedzy dla Juniora.
 •  hackerrank taski jeżeli starczy czasu

Uważam, że wystarczająco materiału na cały miesiąc.
Trzeba pamiętać o tym, że nie wystarczy obejrzenie filmiku ani posłuchanie go, tylko trzeba samemu przerobić dany kod, napisać go ręcznie zrobić notatki w zeszycie wtedy mózg lepiej zapamięta dane informacje. Tutaj nie chodzi o to aby przerobić jak najwięcej i lecieć dalej tylko przerobić, zapamiętać i umieć zastosować w przyszłości!
Niestety albo i stety nie jest to jednak takie wszystko proste. Sam zamierzam przeczytać jeszcze raz te same książki aby powtórzyć sobie wiedzę oraz zobaczyć i zrozumieć te rzeczy, których nie rozumiałem wcześniej. Z perspektywy czasu na pewno będzie to śmieszne, że dane rzeczy wydawały się dla nas takie trudne a teraz są praktycznie oczywistością.